Odporúčania pre pacientov s chronickou chorobou dýchacieho systému

1. COVID-19 predstavuje vírusové infekčné ochorenie prejavujúce sa predovšetkým horúčkou, kašľom, únavou, bolesťami svalov, sťaženým dýchaním, prípadne aj inými zriedkavejšími príznakmi.
2. Hoci v niektorých aspektoch pripomína chrípku, odlišuje sa od nej dlhšou inkubačnou dobou (až do 14 dní bez výraznejších príznakov), vysokou nákazlivosťou a rýchlym šírením v populácii. Preto je nevyhnutné dodržiavať prípadnú odporúčanú karanténu (napr. pri návrate z ciest - v súčasnosti už nie iba zo zahraničia, pri kontakte s rizikovou osobou a pod.).
3. Hoci sa ukazuje, že u väčšiny infikovaných pacientov má ochorenie mierny priebeh a nevyžaduje hospitalizáciu, chorobu nesmieme podceniť.
4. V prvom rade by mal pacient s chronickým pľúcnym ochorením dodržiavať všetky odporúčania, ktoré nájdete na stránke Ministerstva zdravotníctva SR (www.health.gov.sk) a Úradu verejného zdravotníctva SR (www.uvzsr.sk).
5. Odporúčania na obmedzenie osobných a spoločenských kontaktov, nosenie ochranných prostriedkov (tvárové rúško, ochranné rukavice), pravidelné a časté umývanie rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov patria medzi najdôležitejšie a netreba ich podceňovať.
6. Je potrebné minimalizovať pobyt v čakárňach lekárov či v nemocniciach, využívať možnosti elektronického receptu a telefonických či emailových konzultácií s lekárom. Podobne je potrebné minimalizovať pobyt na miestach s väčším počtom ľudí (napr. obchody). Ako najrizikovejší sa zdajú byť starší ľudia a fajčiari (približne 10 % pacientov s hospitalizáciou pre COVID-19).
7. Pacienti s chronickým pľúcnym ochorením (respiračné alergie, astma, chronická obštrukčné choroba pľúc - CHOCHP) na základe doposiaľ publikovaných štúdií nemajú výrazne zvýšené riziko ochorenia oproti ostatnej populácii. Výskyt týchto ochorení je vo väčších súboroch pacientov s COVID-19 udávaný u menej ako 3 % pri CHOCHP, pri astme dokonca ešte menej.
8. Oveľa častejšími a významnejšími rizikovými faktormi sú kardiovaskulárne ochorenia (najmä hypertenzia) či metabolické choroby (cukrovka, obezita), prípadne kombinácia viacerých chronických chorôb u jedného pacienta. Rizikovísú tiež všetci pacienti užívajúci tzv. imunosupresívnu liečbu (onkologickí pacienti, reumatici a pod.)
9. Na základe súčasných vedomostí nepredstavujú lieky používané v liečbe alergie, astmy či CHOCHP (napr. alergénová imunoterapia, inhalačné kortikoidy) riziko vo vzťahu k vzniku a komplikovanému priebehu COVID-19 ochorenia, a preto ich ďalej užívajte v odporúčanom dávkovaní bez vysadzovania.
10. Zároveň ich pravidelným používaním udržíte kontrolu nad zápalom v dýchacích cestách, ktorý pri vzplanutí a zhoršení zvyšuje riziko pre rôzne respiračné vírusové ochorenia.
11. V prípade, že pravidelne dostávate biologickú a/alebo imunosupresívnu liečbu v ambulancii Vášho špecialistu, je potrebné v nej pokračovať bez prerušenia, pričom Váš lekár s vami dohodne režim a spôsob aplikácie pri dodržaní odporúčaných opatrení na zníženie rizika získania infekcie COVID-19.
12. V porovnaní s COVID-19 sa pre pacientov s chronickými pľúcnymi chorobami javia byť rizikovejšie bežnejšie vírusové ochorenia, ako je napr. chrípka, proti ktorej by mal byť každý takýto pacient každoročne chránený očkovaním.
Image: Novartis.com, Mark Mazaitis
13. Pohyb a športová aktivita je vítaná tam, kde nie je zhromaždených viac ľudí (napr. individuálne prechádzky v prírode, venčenie psa), pokiaľ tieto aktivity nie sú v rozpore s úradnými odporúčaniami a opatreniami.
14. Okrem Vašej pravidelnej liečby je vhodné doplniť zinok (má protivírusové účinky), vitamíny (najmä vitamín C a D) prípadne iné prípravky na podporu protivírusovej imunity (napr. beta-glukány či niektoré fytofarmaká). Ak sa váš stav zhorší, je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára prípadne rýchlu záchrannú pomoc. V prvom rade však dodržiavajte odporúčania Vášho ošetrujúceho lekára a dôverujte mu.
prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA garant špecializačného štúdia v odbore klinická imunológia a alergológia na JLF UK v Martine
doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., mim. prof. prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie
doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc. prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS
Vznik tejto informácie podporila spoločnosť Novartis Slovakia s.r.o.
Stiahnuť tieto odporúčania tu.