Ochorenia očí
Ochorenia prednej časti oka
Glaukóm je skupina očných ochorení, ktoré vedú k progresívnemu poškodeniu zrakového nervu. Zdravý zrakový nerv je dôležitý pre prenos informácií z oka do mozgu. Glaukóm môže mať za následok postupnú a nezvratnú stratu zraku, prípadne slepotu.
Glaukóm je známy ako „tichý zlodej zraku“, keďže sa môže rozvíjať bez akýchkoľvek nápadných príznakov. Pacient môže prísť až o 40 % zraku bez toho, aby čokoľvek spozoroval, preto sú pre včasnú diagnózu a liečbu dôležité pravidelné očné vyšetrenia u lekára. Prvým príznakom často býva pomalá strata bočného (alebo periférneho) videnia, ktorá môže zostať bez povšimnutia až do okamihu významnej straty zraku.

Vývoj pri strácaní periférneho videnia
Súčasné terapie pomáhajú kontrolovať progresiu ochorenia znížením očného tlaku. Na zvládnutie ochorenia je dôležité dodržiavanie režimu liečby a absolvovanie pravidelných vyšetrení.
Ochorenia zadnej časti oka
Centrálna časť sietnice, makula, zabezpečuje ostré videnie detailov a je dôležitá nielen pri čítaní či šoférovaní. Medzi ochorenia, na ktoré sa zameriava naša inovatívna liečba, patrí vlhká forma vekom podmienenej degenerácie makuly (VPDM), ktorá je najčastejšou príčinou straty zraku u ľudí nad 50 rokov a diabetický edém makuly, ktoré môže u pacientov s cukrovkou viesť k trvalej strate zraku. Práve v liečbe VPDM bolo uvedenie biologickej liečby prevratom v liečbe ochorení na sietnici, ktorá viedla aj u nás na Slovensku k 50% redukcii výskytu praktickej slepoty v dôsledku tohoto ochorenia.
Dôležitá je prevencia očných ochorení a vyšetrenie aj zadnej časti oka, ktoré môže odhaliť včas aj ďalšie ochorenie, ako oklúzie retinálnych ciev, ktoré sa prejavujú náhlou a nebolestivou stratou zraku, ktorá je však trvalá. Okrem pravidelných očných prehliadok u pacientov nad 50 rokov s komplexným vyšetrením sietnice sa môžete otestovať aj vy jednoducho z pohodlia domova a to pomocou jednoduchej Amslerovej mriežky, na ktorej sa prejavia už prvé príznaky ochorenia. Pacienti s cukrovkou by mali navštevovať očnú ambulanciu minimálne raz ročne alebo aj častejšie, ak to odporučí lekár. Viac informácií nájdete na www.mojeoko.sk.
Test s Amslerovou mriežkou - Ak sa pri zakrytí jedného oka a sústredení sa na čierny bod javia linky ako zdeformované, je potrebné urýchlene vyhľadať lekára.
Génová terapia
Bunkovú a génovú terapiu vnímame ako novú hranicu v medicíne, ktorá nám umožňuje transformovať starostlivosť u pacientov trpiacich rôznymi zriedkavými očnými chorobami.
Cieľom génovej terapie je liečiť alebo predchádzať genetickým ochoreniam tým, že sa snaží o zvýšenie, nahradenie alebo potlačenie jedného alebo viacerých mutovaných génov funkčnými kópiami, aby sa dosiahol trvalý terapeutický účinok.