Bunky pacienta upravia tak, aby bojovali proti rakovine krvi
Je naozaj iná ako všetky doteraz používané spôsoby liečby. Spája v sebe bunkovú, génovú terapiu a imunoterapiu a je vyrobená na mieru každému jednému pacientovi, a to z jeho vlastných buniek. Prináša možnosť liečby hemato-onkologického ochorenia v situácii, keď žiadna dovtedajšia liečba nepriniesla želaný efekt. Pozrite si, ako sa vyrába a účinkuje CAR-T terapia.
Výroba lieku, ktorý pomôže pacientovmu imunitnému systému bojovať proti rakovinovým bunkám, trvá niekoľko týždňov. Liek sa vyrába z pacientových vlastných T-lymfocytov, ktoré sa pomocou genetickej modifikácie mimo jeho tela upravia tak, aby mali na svojom povrchu chimérický receptor antigénu (CAR), teda špeciálny rozpoznávací znak. Následne sa mu do tela takto upravené T-lymfocyty vrátia už ako CAR-T v jednej jedinej infúzii. Sú schopné lepšie rozpoznať a zničiť nádorové bunky.
Terapia je určená pre pacientov s niektorými typmi lymfómov a leukémií, ktorým predchádzajúca liečba nepomohla. O vhodnosti tejto terapie pre pacienta môže rozhodnúť ošetrujúci lekár.
Ako sa liek vyrobí?
Pacientovi sa odoberú z krvi jeho vlastné T-lymfocyty krátkou a nebolestivou metódou, tzv. aferézou. Bunky sa zmrazia a pošlú do výrobného laboratória. Moderným biotechnologickým postupom sa preprogramujú. Inovované bunky na svojom povrchu už obsahujú chimérické receptory antigénu, bielkovinové štruktúry, ktoré umožňujú rýchlo a presne identifikovať antigén na povrchu rakovinovej bunky. Upravené bunky v laboratóriu namnožia, zmrazia a pošlú späť priamo do nemocnice, kde sa pacient lieči.
Ešte pred podaním terapie pacient podstúpi lymfodeplečnú chemoterapiu, ktorá pomôže zničiť veľkú časť nádorových buniek a pripraviť prostredie, aby sa mohli bunky v tele rozmnožiť a pôsobiť. Pacientovi podajú aj lieky, ktoré znížia riziko možných nežiaducich účinkov.
"Najťažšie pre mňa bolo rozpovedať svoj životný príbeh"
Článok vyšiel v magazíne Záleží nám.